Toscana

Pro svou rozmanitou krajinu, Apeninské pohoří, dlouhé pobřeží omývané vodami Tyrhénského moře, jezera a údolí pokrytá zelenými lesy patří Toskánsko k nejatraktivnějším regionům Itálie. Především však se při jméně Toskánsko vybaví kopečky pokryté vinohrady, z nichž se rodí vynikající vína. Roztroušeny jsou po celé zemi, od severu od města Pisa až po Florencii, od Sieny až po Montalcino a Montepulciano. Již dávní Etruskové nazývali Toskánsko „Země vína“ neboli „Enotria“, vinice na zdejších kopcích mají příhodné přírodní podmínky a také péči celých generací místních obyvatel.

Toskánsko byl vždy region známý pro vyráběná vína, která jsou v současnosti rozdělena do osmi DOCG a 34 DOC, následovaná četnými IGT, jež ovšem některá také patří k produkci na nejvyšší úrovni, známé ve vinařském světě pod přezdívkou supertoskánci.

Zatímco oblasti centrálního Toskánska (Florencie a Siena) jsou známé po celém světě již několik desítek let pro výrobu Chianti (Chianti Classico, Brunello di Montalcino a Vino Nobile di Montepulciano), vína vyrobená v posledních letech v pobřežních oblastech (provincie Livorno a Grosseto), favorizované spíše mírnějším klimatem, jsou suchá a slunečná, mezi nimiž září Bolgheri Sassicaia nebo Tignanello; co struktury a rovnováhy červených vín Maremma (Morellino di Scansano, Montecucco a Monteregio Massa Marittima) a harmoncké bílé (Ansonica). Stále častěji jsou také citována červená a bílá vína z provincie Arezzo. Mezi ostatní vína z Toskánska, které musíme mít na paměti, patří Carmignano, jeden z nejstarších vín z toskánské obce téhož názvu v provincii Prato, dále pak známý Vernaccia di San Gimignano, Pitigliano, Montescudaio a Vin Santo.

Chianti je po staletí spojeno s dějinami Toskánska. Jde pravděpodobně o nejznámější víno v Itálii a jedno z nejvýše oceňovaných vín na celém světě. Minimálně z 80% je tvořeno hrozny z odrůdy sangiovese – hlavní odrůdy pro většinu velkých toskánských vín –, často dokonce pouze z nich. Mohou se od sebe ale velmi odlišovat, a to v závislosti na tom, odkud pocházejí a jak byla vyrobena.

Chianti classico má charakteristickou chuť, voní po třešních a má krásnou rubínově červenou barvu. Jde o vína plnější a hodí se delšímu ležení. Etikety nesou vedle doplňku classico navíc ještě jeden symbol na hrdle láhve: známého černého kohouta.

Montepulciano je jedním z nejvýše položených měst v Toskánsku. S pěstováním vinné révy je svázáno od nepaměti: písemný dokument, ve kterém jistý vinař daruje vinice kostelu, je datován už rokem roku 790. Vinohrady leží kolem městečka v nadmořské výšce mezi 250 a 600 m.

Nejlepší vína z Montepulciana jsou osobitě označována Nobile di Montepulciano. Vždy byla hnacím motorem života ve městě, jak v kultuře, tak i ekonomice a turistickém ruchu. Jde o vína vznešená, a to nejen svoji kvalitou, ale také proto, že na pěstování révy a výrobu vín v minulosti přísně dohlížela šlechta. Síla nespočívá jen ve výběru odrůdy a v půdě, ale také v omezeném výnosu, který dává potřebnou koncentraci. Roku 1933 Nobile di Montepulciano reprezentovalo kraj na prvních Výstavních trzích typických vín Sienské oblasti a získalo zde vysoké ocenění nejen publika, ale i oficiálních ochutnávačů a odborníků. V roce 1966 pak získalo D.O.C. identifikaci a nyní je jedním z mála italských vín patřících do elitní DOCG kategorie.

Základ těchto majestátních červených vín tvoří minimálně ze 70 % sangiovese a maximálně z 10 % Canaiolo Nero s povoleným dodatkem dalších odrůd. Víno je rubínově červené barvy, při dozrávání přecházející v granátově červenou, má intenzivní vůni lesních fialek a plnou, kulatou a přetrvávající chuť. Není to nikdy lehké víno, protože minimální obsah alkoholu je 12,5 %.


Zdroje: [wikipedia.org, ceskatelevize.cz]


Vino Nobile di Montepulciano Riserva
Skladem

Vino Nobile di Montepulciano Riserva

Velmi atraktivní rubínově červená barva, přesně se..

899 Kč

Zobrazuji 1 až 1 z 1 (celkem stran 1)